Rady a tipy při nákupu žebříku
Pokud chystáte koupi žebříku, doporučujeme si nákup pečlivě promyslet. Na trhu se objevuje nepřeberné množství variant do různých prostředí a také pro různé účely a to v různých cenových relacích. V případě tohoto výrobku ale nemusí vždy znamenat, že dražší je lepší, ovšem pozornost by se měla věnovat zejména materiálu, ze kterého je žebřík vyroben.
Kvalitu zpracování a bezpečnost žebříku lze vypozorovat již z několika znaků. Ze všeho nejdřív doporučujeme provést vizuální kontrolu pro posouzení stability a robustnosti. Dobře vyrobený žebřík by měl vydržet zátěž až 150 kg a tomuto faktu samozřejmě musí odpovídat i jeho konstrukce. Ta je vyráběna nejčastěji z hliníku. Jedná se o materiál, který je lehký, stabilní a hlavně odolný vůči korozi. Výhodou hliníku je tedy především to, že i když žebřík působí robustně, manipulace s ním je velmi jednoduchá díky jeho nízké hmotnosti.
Velmi důležitá je kvalita spoje mezi stojinou a příčlí. Doporučujeme volit žebříky s vícenásobným olemováním, které lze poznat především podle drážkových ohybů při pohledu zvenčí od příčle.
Pokud Vaše volba padne na dvojitý žebřík, je důležité, aby disponoval stabilními závěsy a pevnými upínacími popruhy, které zajistí, že se nohy žebříku nebudou rozjíždět směrem od sebe. Mimo jiné by součásti žebříku měly být taktéž protiskluzové patky, které se starají o bezpečnost uživatele na hladkých plochách. Vítaným prvkem je plošina k zavěšení mezi příčle, která zajistí pohodlný a neúnavný postoj. Tato možnost je už však pouze na preferencích zákazníka a nejedná se o přímý důkaz kvality zpracování. Dále je vhodné zkontrolovat si šroubové spoje, které by se neměly snadno povolovat a v neposlední řadě se vyplatí řídit se také délkou záruky danou od výrobce.
Už tedy máte představu, jak by měl vypadat žebřík z hlediska konstrukce, otázkou zůstává – jak vybrat správnou velikost. Výrobci rozlišují 2 základní výšky, a to výšku dosahu a pracovní výšku. Výška dosahu je taková, která je dosažitelná ze stanovené výšky stání (většinou cca 2 metry nad výškou stání). Pracovní výškou se rozumí oblast pro práci ve výšce těla, tzn. například při práci s vrtačkou. |
Při výběru vhodného žebříku by ale měly být respektovány určité zákonitosti:
- u opěrných žebříků (bez dodatečného zajištění) by se mělo stoupat nejvýše na čtvrtý stupeň odshora, jinak hrozí nebezpečí podklouznutí
- u dvojitých žebříků s výstupem z obou stran by se mělo stoupat nejvýše na třetí stupeň odshora (kvůli bezpečnému přidržování)
- u univerzálních žebříků v poloze „dvojitý žebřík s nasazeným posuvným žebříkem“ by se mělo stoupat nejvýše na pátý stupeň odshora
- výška dvojitých žebříků s plošinou (nebo plošinových žebříků) by měla být volena tak, aby uživatel dosáhl bez natahování do maximální potřebné pracovní výšky
Pokud již máte žebřík nakoupen, pak je důležité o něj náležitě pečovat. Při skladování se držte pokyny výrobce a před každým použitím pečlivě zkontrolujte, zda na žebříku nedošlo k předchozímu poškození, uvolnění šroubů apod.
V našem e-shopu nabízíme hned několik variant žebříků, štaflí či schůdků, a tak si stačí jen vybrat ten pravý výrobek, který bude sloužit Vašim účelům nejlépe. S výběrem Vám rádi poradíme.
Váš tým Ambra