Sběrač dešťové vody - praktický pomocník
Klimatické podmínky se v průběhu let mění a určitě stejně jako my cítíte, že v poslední době byly tyto změny docela výrazné. Stále častěji se setkáváme s obdobími sucha, která jsou náročná nejen pro lidi, ale také pro zvířata a rostliny. Na tyto období je nejlepší se včas připravit. Využívat kohoutkovou vodu jako tekutinu pro domácí a hospodářská zvířata nebo pro zálivku našich zahrádek není tím nejlepším řešením. Prvním důvodem je to, že voda z kohoutku je upravená, což nemusí mít dobrý vliv pro růst rostlin a také pro organismus zvířat. Druhý důvod je zřejmý - finance.
Jak využít přírodní zdroj a ušetřit?
Naší odpovědí na tuto otázku je využití sběrače dešťové vody. Ve stručnosti - jedná se o plastový výrobek, který dešťovku stékající ze střechy okapem zachytí do připravené nádoby. Pořizovací cena začíná na cca 500,- Kč včetně DPH. Vzhledem k ceně kohoutkové vody je zřejmé, že se Vám taková investice brzo vrátí.
Jaké jsou typy sběračů?
Zachytávače dešťové vody můžeme dle jednotlivých vlastností rozdělit do různých skupin. V základu je můžeme rozdělit na plastové a kovové. Dále je lze jednoduše dělit na typy s filtrem/bez filtru, typy na rychlomontáž/klasickou montáž a dále například dle plochy střechy, pro kterou jsou určeny, dle průměru a tvaru okapu apod.
1) Plastové - automatické
Jedná se o produkty vyrobené z kvalitního plastu, který odolává všem vlivům počasí, včetně mrazu. Výrobcem je známá německá firma GRAF zabývající se využíváním dešťové vody již více než 45 let. Tato firma je v dané oblasti lídrem na celoevropském trhu. Na našem e-shopu nabízíme necelou desítku sběračů tohoto renomovaného výrobce.
Lapač vody s filtrem Vám do nádoby přivede vodu bez hrubých nečistot, jako je např. listí. Nečistoty zachytí a nechá pokračovat svodem dále. Filtry jsou většinou bezúdržbové, takže se nemusíte bát toho, že by Vám přineslo jejich čištění nějaké starosti. A pokud přeci jen budete potřeboval filtr vyčistit, je vše přizpůsobeno tak, aby to bylo co nejsnadnější. V naší nabídce najdete také separátor nečistot, který funguje trochu jinak, než je výše uvedeno - nečistoty odděluje a ty vypadávají ze separátoru ven, přičemž čistá voda pokračuje okapem dále. Pokud však nemáte kolem stromy, které by Vaši střechu znečišťovaly listím či jehličím, můžete zvolit také sběrač bez filtru.
Vybrat si typ na rychlomontáž nebo klasickou montáž? Záleží na parametrech Vašeho svodu a na Vaší preferenci. Rychlomontáž má tu výhodu, že při jejím provádění nemusíte odinstalovat část okapu a nemusíte okap řezat. Postačí do něj navrtat korunkovým vrtákem otvor a do tohoto otvoru sběrač nainstalovat. Je to hotovo raz dva.
Klasická montáž ale také není nijak složitá. Je potřeba okap rozřezat, malou část z něj odstranit a místo této části nainstalovat sběrač. Každý trochu zručný člověk to zvládne za pár chvil. Pokud si chcete způsob instalace ještě před zakoupením důkladně prohlédnout, u každého námi nabízeného sběrače naleznete v záložce "související soubory" montážní návod. A pomoci Vám může případně také video.
Při výběru plastového sběrače dešťové vody záleží dále také na ploše střechy, ze které chcete vodu zachytávat. V naší nabídce najdete lapače pro střechy od 50 m2 do 200 m2. Dalším důležitým parametrem je průměr svodu. Naše nabídka uspokojí všechny, jejichž svod má průměr od 70 do 110 mm. A zoufat nemusí ani ti, kteří nemají klasický kulatý okap, ale mají jeho hranatou variantu. I když je hranatý svod méně častý, my jsme na to mysleli - máme v nabídce i sběrač dešťové vody pro hranaté svody.
Ani zimy se nemusíte obávat!
Zima je obdobím, které u nás nastává pravidelně, proto jsou i sběrače pro tuto dobu uzpůsobeny. Snadno je pomocí páčky či kolečka přepnete z letního na zimní režim, kdy do nádoby nepřivádějí žádnou vodu - nechávají ji protéct okapem, jakoby tam ani nebyly. A až na jaře pominou mrazy, zase snadno přepnete do letního režimu a můžete spokojeně zachytávat dále - naprosto bez práce a bez zbytečných starostí.
Co když bude pršet moc? Nebojte, nádoba Vám nepřeteče!
Sběrače jsou důmyslně konstruovány tak, aby zabránily přetečení nádoby, když už bude plná. Nemusíte se tedy obávat vydatnějších či dlouhodobějších dešťů. Stačí jej nainstalovat dle návodu tak, aby byl jeho výtokový otvor v jedné rovině přítokovou dírou v nádobě. Pak zde funguje princip spojitých nádob, kdy při naplnění nádoby po úroveň přítoku se nádoba již nebude dále naplňovat a přebytečná voda bude jednoduše pokračovat okapem dále.
2) Kovové - manuální nebo automatické
Jedná se o léty prověřenou klasiku, kterou zná mnoho z nás například po názvem dešťová či okapová kapka. Na našem e-shopu nabízíme tyto produkty od známého výrobce KJG, který je lídrem ve výrobě okapových systémů a střešních krytin na Slovensku.
Nabízíme lapače pro kulaté svody průměru 80, 100 nebo 120 mm a také pro hranaté svody o rozměrech 80x80, 100x100 nebo 120x120 mm. Vyrobeny jsou z pozinku, barevného pozinku, titanzinku, mědi nebo barevného hliníku. Dělíme je na 4 typy: manuální (výklopné), manuální (výklopné) se sítkem, automatické a hranaté.
Kovové manuální (výklopné)
Tyto sběrače mají jednoduchou konstrukci a jsou nejlevnější variantou. Ovládání je manuální - ručním vyklopením klapky do sudu zajistíte zachytávání dešťovky. Jakmile již do nádoby vodu přivádět nechcete (po naplnění, na zimu apod.), klapku opět snadno uzavřete.
Kovové manuální (výklopné) se sítkem
Tento typ lapače je v principu stejný, jako výše zmíněný manuální (výklopný), jen s tím rozdílem, že je vybaven praktickým sítkem (filtrem), které zachytává hrubé nečistoty, jako je listí apod.
Kovové automatické s hadicí
Jedná se o kovové zachytávače, jež fungují podobně, jako plastové, o kterých jsme psali výše. Využívají principu spojitých nádob - správná instalace spočívá v tom, že výstupní otvor ze sběrače je v jedné rovině se vstupním otvorem do nádoby. Tyto otvory jsou propojeny pomocí hadice, která je součástí balení. Uvnitř lapače je jakýsi límec, přes který dešťová voda nepřeteče, dokud není připravená nádoba plná. Jakmile dojde k naplnění nádoby a vyrovnání výšky hladiny v nádobě a za límcem, dešťovka začne přes límec přetékat dále do svodu a do odpadu či kanalizace. Nemusíte se tak bát přeplnění nádoby a nemusíte se ani starat o otevírání či zavírání sběrače - vše funguje automaticky. Pokud ale budete chtít přívod vody uzavřít, třeba na zimu, jednoduše odšroubujete hadici a našroubujete na sběrač kovovou zátku, která zde visí na řetízku.
Kovové pro hranaté svody
Posledním typem jsou zachytávače dešťové vody pro hranaté svody. Fungují naprosto stejně, jako první zmíněné (kovové manuální) - přívod vody do sudu ovládáte ručně vyklopením či zaklopením klapky. Rozdíl je pouze ve tvaru, který je v tomto případě hranatý.
Máte vybráno?
Doufáme, že jste díky našemu článku poznali všechny výhody, které Vám tato malá investice může přinést. Neváhejte si prohlédnout celou nabídku - parametry a vlastnosti každého produktu se dozvíte v jeho detailu. A pokud budete mít nějaké otázky, neváhejte se na nás kdykoli obrátit, rádi Vám poradíme.
U nás můžete zakoupit i další nezbytnou součást pro zachytávání dešťovky - kovové i plastové sudy a nádoby na vodu, sudy s potravinářským atestem a také IBC kontejnery.